Գլխավոր | Բլոգ | Լրահոս | «Շնորհակալություն, Ձմեռ պապ»
2018 Փետ 19, Երկուշաբթի«Գիրք նվիրելու օրվա» առիթով՝ ս.թ. փետրվարի 19-ի հետմիջօրեին, այցելեցի Երևանի թիվ 14 հատուկ դպրոց՝ տեսողության խանգարում ունեցող աշակերտներին: Այնքա՜ն մտերմություն, սեր ու գորով կա այս հանդիպումների ընթացքում, որ ամեն անգամ այս զգացումները նորովի են դառնում: Անկաշկանդ զրույցի սկզբում նրանց ասացի. «Երեկվանից մտածում էի՝ ում ինչ գիրք նվիրեմ, ու հանկարծ մտքումս դուք եկաք, ու մտածեցի, որ ավելի լավ է՝ շատ մարդկանց ուրախացնել, քան մեկին: Այդ իսկ պատճառով այսօր ձեզ հետ եմ ու յուրաքանչյուրիդ համար բերել եմ Աստվածաշնչի Ծննդոց գրքի բրայլյան և խոշորագիր տարբերակները: Գիտեմ, որ ձեզանից ոմանք ունեն»:
Ուրախության բարձրաղաղակ ձայները երբեք էլ աղմուկ չեն, այլ նույնիսկ հնչում են երաժշտության պես: Գոռը ինձ հիշեցրեց, որ արդեն կարդում է Ծննդոց գիրքը, և իր համար ամենամեծ դասը հավատարմության դասն է: Պահեր կան՝ իրոք արժե լսել ու բան չավելացնել ասվածին: Մուրադի անունը մի պահ մտքիցս դուրս էր եկել: Գրկելով նրան՝ ասացի. «Գիտեմ, որ անունդ Մ-ով է սկսվում, բայց...»: Ինձ ընդմիջեց ու ժպիտով հիշեցրեց. «Ընկեր Գաբուճյան, մտաբերե՛ք Սեբաստացուն ու կհիշեք անունս...»: Ու բոլորս ծիծաղեցինք: Հրաժարվեցի խոսելուց այն մասին, ինչ մտածել էի, ու Մուրադի համար երգեցի մի տուն Սեբաստացի Մուրադին ձոնված երգից. «Սեբաստացի ընկեր Մուրատ, դու կռուեցար քաջաբար, Բաքուի ժայռոտ լերանց մեջը դու էլ ընկար նահատակ»: Մնացյալը իրենք շարունակեցին. «Հո՜ւռռա, հուռա՛ հուռա՛, քաջ Նժդեհին սուրը շողշողայ»: Պահը վերածվեց տոնի: Մուրադը առաջարկեց հինգերորդ դասարանցի Վիկայի հետ երգել, ու սկսեցին. «Գնդակ որոտաց նոյեմբեր ամսին, պաշարուած ենք մենք, իմ սիրուն Սօսէ... Քու սիրած Սերոբի ուխտեալ օրն այս է»: Եվ այսպես ամբողջ երգը... Իրենց ճաշի ժամն էր, բայց չէինք ուզում այս պահը կարճեցնել: Վերջում Մուրադին ասացի. «Մուրա՛դ ջան, ճաշակդ լավն է, Վիկան լավ երգեց, լավ ընտրություն ես կատարել»... Սրտերի ծիծաղը լցրեց դահլիճը...
Բաժանվելիս 7 տարեկան Արթուրը ինձ ձայնեց. «Շնորհակալություն, Ձմեռ Պապ»: Հասկացա, որ երանելի մարդ է Ձմեռ Պապը, որ իր տոպրակները դատարկելուց հետո, մի մեծ ուրախություն իր սրտում գրկած, հեռանում է՝ նորից գալու խոստումով...

2018 February 19, Monday
On the occasion of ''Book-Giving Day'' I visited #14 Special School for Visually impaired Children. Every time I visit this school and meet the children I really feel frankness, affection and love.
At the very begening of our discussion I told tem. ''Yesterday, I was thinking what book I will offer to someone? It didn't take much time to decide, I tought of you. So, In this way, by giving books as gifts, I would be able to make a lot of people happy, and not only one person. Because of that, today I'm here, to give you the recently published the Book of Genesis, in Giant Print and some Braille to some students, who didn't received 2 weeks ago.
Gor Hambardzumian, who had his own copy, told me that he has already finished Sirach and begun to read the Genesis, and from the first pages հե learnt how important the lesson of loyalty is! There are moments when it is worth only to listen to these children without adding something else. I was looking for Murad, whose name skipped from my mind for one moment, but when I noticed him I went close and told him. ‘’I have forgotten your name, but I know it begins by innitial ‘M’…’’ He interrupted me by smile and added. ‘’Mr. Kapoudjian, just remember Murad Sebastaci (an Armenian national hero, from 19th century), and you will remember my name…’’ All the attendees began to laugh. I forgot what I was going to tell and began to sing a song dedicated to the hero for Murad, ‘’You, Murad of Sebastia, have fought with bravery against the enemy…’’, and all the students continued on the song. The gathering has become a feast. Then Murad asked me that he wishes to sing a song with Vika, 5th grade teenage girl.
Together they began to sing another national song, and the student joined their singing till the end of the song. It was their lunch time, and I asked them to go to have their meal. ''No, No! We are not hungry''. I was near Murad and told him. ''Dear Murad, you have a good chashak, Vika has really sung beautifully, you have made a good choice. The hearty laught filled the hall. Before leaving, Arthur, 7 years old boy called me. ''Thank you, Santa Claus.