Գլխավոր | Մեր Ծրագրերը | ԿՈՒՅՐԵՐԻ ԱՍՏՎԱԾԱՇՈՒՆՉԸ
Այսօր ՀՀ-ում ապրում են տեսողության խանգարումներ ունեցող շուրջ 12,500 քաղաքացիներ, որոնց մի մասը աչազուրկ է։ Հայաստանի Աստվածաշնչային Ընկերությունը (ՀԱԸ) իր «Կույրերի Աստվածաշունչը» բազմամյա ծրագրով փորձում է աջակցել տեսողության խանգարումներ ունեցող մեր քաղաքացիներին՝ նրանց համար տպագրելով աստվածաշնչյան բրայլյան և խոշորագիր գրքեր։
ՀԱԸ ծրագիրը սկսել է 2004թ․։ ՀՀ կույրերի միության նախագահության, տեսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հ.14 հատուկ դպրոցի տնօրենության և մարզային համայնքների խնդրանքին ընդառաջ գնալով՝ անցած 16 տարիների ընթացքում ՀԱԸ հրատարակել և բաշխել է բրայլյան ու խոշորագիր հետևյալ գրքերը՝ Ղուկասի Ավետարանը, Սաղմոսներ, Հին Կտակարանի պատմություններ, Նոր Կտակարանի պատմություններ, Գործք Առաքելոց, Անմեղ Շուշանը, Հայ եկեղեցու պատմություն, Ծննդոց, Ելք, Թվեր, Տոբիթ, Առակաց, Սիրաք։ Ամեն տարի Աստծո Խոսքը հասել է շուրջ 500 մարդու։
Բոլոր գրքերն էլ մեծ ոգևորությամբ են ընդունվել տեսողության խանգարումներ ունեցող դպրոցականների, մարզերի նույն խնդրով բնակիչների կողմից։ Հիմնվելով այս պահանջարկի վրա՝ մեր նպատակն է շարունակել այս գործընթացը և հարստացնել դպրոցի, ինչպես նաև անհատական գրադարանները, քանի որ հանրապետությունում չկա նմանատիպ մեկ այլ կառույց, որը հետամուտ կլինի աստվածաշնչյան գրքերի այս տեսակ հրատարակությանը։
Խանդավառվելով արդեն ունեցած գրքերից՝ մարդկանց մոտ մեծ ցանկություն է առաջացել ունենալու ամբողջական Աստվածաշունչ, որը հնարավոր կլինի թողարկել միայն աուդիո սարքով։
2020թ․ COVID-19 համավարակի օրերին տեսողության խանգարումներ ունեցողների ընտանիքներին սնունդ, բրայլյան և խոշորագիր գրքեր բաշխելու առիթով ՀԱԸ հնարավորություն ունեցավ բացահայտելու, որ մարզերում ապրող նման խնդրով շատ քաղաքացիներ ծանոթ չեն բրայլյան այբուբենին։
Այս մտահոգությունից ելնելով՝ ՀԱԸ ծրագրել է այս տարի կազմակերպել բրայլյան այբուբենի ուսուցման դասընթացներ, որպեսզի մեր հասարակության այս խավը հնարավորություն ունենա ընթերցելու իրեն տրամադրվելիք բրայլյան Աստվածաշնչերը։ Դասընթացները կանցկացվեն ինչպես մայրաքաղաք Երևանում, այնպես էլ հանրապետության տարբեր մարզերում։
2021թ․ ՀԱԸ ծրագրում է բրայլյան այբուբենով հրատարակել «Դատավորներ», «Ա, Բ Թագավորություններ» գրքերը և իրականացնել դրանց բաշխումը։
«Ես գիտեմ, որ ՀԱԸ հիմնական առաքելությունը Աստծո Խոսքը բոլորին հասանելի դարձնելն է: Ինձ հուզեց համավարակի այս օրերին ՀԱԸ նոր դերում տեսնելը, երբ Արարատի մարզում բնակվող մեր կույր և կարիքավոր 67 ընտանիքներին օգնության ձեռք մեկնեցիք՝ բաժանելով սնունդ և աստվածաշնչյան գրականություն: Նրանցից մեկը Հովիկ Շահգելդյանն է՝ Ստորին Դվին գյուղից, որ 30 տարի է՝ տեսողության կորուստ ունի: Նա քաջալերվեց և իրեն գնահատված զգաց, որ բացի սննդից, ստացավ նաև բրայլյան այբուբենով աստվածաշնչյան գիրք: Հովիկն ատաղձագործ է և տեսողությունը կորցնելուց հետո էլ մնաց կապված իր մասնագիտությանը՝ շարունակելով փայտե իրեր պատրաստել: Շնորհակալություն հայտնելով և շփոթված ժպիտով խոստովանեց, որ հնարավորություն չի ունեցել սովորելու բրայլյան այբուբենը։ «Երբ դու ինձ նվիրեցիր առաջին բրայլյան գիրքը, որը Աստվածաշունչն է, -ասաց նա,- ես պարտավորվեցի սովորել այդ այբուբենը, որպեսզի կարողանամ կարդալ Ս․Գիրքը»: Եվ իսկապես, բրայլյան այբուբենով Աստվածաշնչի առկայությունը այս մարդկանց համար լրացուցիչ խթան կդառնա՝ սովորելու կարդալ բրայլյան տառատեսակով»:

Main | Projects | BIBLE IN BRAILLE AND IN GIANT PRINT
There are about 12,500 visually impaired people living in Armenia, including the blind. With its multiyear “Bible for the Blind” project, the BS of Armenia tries to help the visually impaired by printing Bible books in Braille or in Giant print.
The project started in 2004. Meeting the request from the Blind People’s Union of Armenia (BPUA), N 14 school in Yerevan for visually impaired children and province communities, during the past 16 years the BS of Armenia has published and distributed the following books in Braille and Giant print: The Gospel According to Luke, the Psalms, OT Stories, NT Stories, The Acts of the Apostles, Innocent Shushan, History of the Armenian Church, Genesis, Exodus, Numbers, Tobit, Proverbs, Sirach. Each year the Word of God has reached approximately 500 people.
All the books were received with great enthusiasm by visually impaired schoolchildren and inhabitants of provinces.
Due to this demand our goal is to keep this project going and enrich school as well as private libraries, as there is no other organization in Armenia that would seek publishing Bible books in Braille or in Giant print.
Encouraged by the books they already have people want to get the whole Bible, which can be available only in audio device.
During 2020 COVID pandemic, when distributing food and books in Braille and in Giant Print to visually impaired families, the BS of Armenia found out that many visually impaired people in the provinces are not familiar with the Braille alphabet.
Due to this concern, the BS of Armenia has planned to organize Braille alphabet studies to enable these people to read the Bible in Braille. Trainings will be held both in the capital Yerevan and various provinces of Armenia.
In 2021, the BS of Armenia plans to publish and distribute the Judges, 1, 2 Samuel in Braille.
“I know that the main mission of the BS of Armenia is to make the Word of God available for all. I was excited to see the BS of Armenia in a new role in these days, when you extended your hand to 67 families in need by distributing food and Bible literature. One of them is Hovik Shahgeldyan from Storin Dvin. It has been 30 years he has lost his eyesight. He was encouraged and felt appreciated that he got a Bible book in Braille apart from food. Hovik is a carpenter and after losing his sight he remained attached to his profession and continued making wooden objects. Extending gratitude and in a perplexed smile he confessed that he didn’t have the opportunity to study Braille. He said, “When you gave me the first book in Braille, the Bible, I felt obliged to learn the Braille alphabet to be able to read the Holy Scriptures”. Definitely the existence of the Bible in Braille will be yet another stimuli for these people to learn to read in Braille.”