2019 Փետ 13, Չորեքշաբթի
Ս. թ. փետրվարի 12–ին Մասիս քաղաքում մեկնարկեց «Աստվածաշնչի աշխարհը» խորագրով՝ Հայ եկեղեցու պատմություն առարկան դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստության ծրագիրը՝ կազմակերպությամբ Հայաստանի Աստվածաշնչային ընկերության, համագործակցաբար Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդության և Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի: Սույն ծրագիրը այս ժամանակահատվածում նախատաեսված է Արարատի մարզի ուսուցիչների համար:
Տարածաշրջանի թվով 38 ուսուցիչները նախ ներկա գտնվեցին երեկոյան ժամերգությանը, որից հետո ծրագրի տնօրեն Արշավիր Գաբուճյանը հրավիրեց Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի քրիստոնեական դաստիարակության տնօրեն Տ. Զաքարիա Ծ. Վարդ. Բաղումյանին՝ իր խոսքը ուղղելու ներկաներին: Միջոցառմանը իր ներածական խոսքով հանդես եկավ ՀԱԸ ԳՔ Տ. Եզնիկ արք. Պետրոսյանը, որ ուսուցիչներին ներկայացրեց ծրագրի բնույթը: Ապա մասնավորաբար խոսեց Հայոց Աստվածաշնչի թարգմանության և հրատարակության վերաբերյալ խնդիրներին, ինչպես նաև մեր երկու բնագրերի առանձնահատկությունների մասին, բայց մասնավորաբար, հակառակ բնագրերի բազմաթիվ տարբերություններին՝ իմաստային միասնականության մասին:
Կարճ ընդմիջումից հետո ՀԱԸ «Աստվածաշունչ մանուկներին» ծրագրի պատասխանատու տիկին Մարիաննա Ապրեսյանը ուսուցիչներին հանգամանորեն ներկայացրեց մարզում տեղի ունենալիք Աստվածաշնչային գիտելիքների միջ-դպրոցական, ապա միջ-մարզային մրցույթի ձևաչափն ու այլ մանրամասներ:
Միջոցառման ավարտին ուսւոցիչներին տրվեցին հինգ հատոր աստվածաշնչային գրականություն և մրցույթի համար պատրաստված Աստվածաշնչային գիտելիքների առաջին փուլի համար շտեմարանները:
Նույն ծրագիրը, որ բաղկացած է ութ դասախոսություններից, զուգահեռաբար անցկացվելու է նաև Արտաշատ քաղաքում՝ տարածաշրջանի դպրոցների ուսուցիչների համար:

2019 February 13, WednesdayOn the 12th of February “The World of the Bible” project was launched in Masis city, aimed at training teachers of “Armenian Church History” subject. The project is run by the Bible Society of Armenia in cooperation with the Primacy of Araratian Pontifical Diocese and the Christian Education Centre of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The project in this period is intended for teachers of Ararat Province.
38 teachers of the region first participated in the Vespers. Afterwards Arshavir Kapoudjian, the Projects Director, invited Proto-Archimandrite Zakaria Baghumyan, the Director of the Christian Education Centre of the Mother See of Holy Etchmiadzin to address his speech to the gathered.
In his opening speech His Eminence Archbishop Yeznik Petrosyan, the General Secretary of the BS of Armenia, introduced the project to the teachers. He talked about issues related to the translation and publication of the Armenian Bible, as well as about peculiarities of our two texts, yet in particular, about semantic unity in spite of many differences of the texts.
After a short break Mrs. Marianna Apresyan, in charge of “Children’s Ministry” project, provided a detailed introduction of the Bible Quiz to be held in the province between the schools of the province, followed by competition with schools of other provinces. She introduced the format of the competition and other details.