Հոկտեմբերի 26-30-ը Հայաստանի Աստվածաշնչային Ընկերությունը Աստվածաշնչի ուսուցմամբ մասնակցություն ունեցավ "ՔՐԻՍՏՈՆՅԱ ԿԱՆԱՆՑ ՖՈՐՈՒՄ" բհկ-ի և INTERNATIONAL COMMITTEE FOR THE FELLOWSHIP OF THE LEAST COIN-ի կողմից կազմակերպված "ՆՈՐ ԿՅԱՆՔԻ ՀՈՒՅՍ ՏՈՒՐ ԻՆՁ" ծրագրին՝ նվիրված իրաքահայ և սիրիահայ ներգաղթյալ կանանց:
Ծրագրի մասնակից կանայք հյուրընկալվեցին Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության՝ Հանքավանի "ՇԻՆ ՇՈՂԻԿ" ճամբարում:
Ծրագրի շրջանակում ՀԱԸ-ի կողմից ներգաղթյալ կանանց բաժանվեցին Աստվածաշնչեր: Մասնակիցները ստացան հոգևոր և հոգեբանական աջակցություն:
Ներգաղթյալ կանանց այցելեցին ՀԱԸ-ի գլխավոր քարտուղար Տ. Եզնիկ արք. Պետրոսյանը և Արաբական ծոցի երկրների ԱԸ-ի գլխավոր քարտուղար դոկ. Հրայր Ջեբեջյանը:

In 26-30 October, the Bible Society of Armenia participated in project "Give Me Hope For New Life", organized by “Christian Women Forum” NGO in Armenia and Fellowship of the Least Coin Fund, dedicated to Iraqi-Armenian and Syrian-Armenian migrant women. The project participants were hosted by the Armenian Missionary Association of America, in "Shin Shogik" camp, in Hankavan.
In the framework of this project the Bible Society of Armenia distributed Bibles to migrant women and organized Bible Studies for each day. The project participants have got spiritual and psychological support.
The General Secretary of the BS Armenia, Archibishop Yeznik Petrosyan and the General Secretary of BS of Arabic Golf Countries Dr. Hrayr Jebejyan visited the migrant women and the participants and shared their thoughts with them.