Գլխավոր | Մեր Ծրագրերը | ԱՍՏՎԱԾԱՇՆՉԻ ԳԻՏԵԼԻՔԻ ՎԻԿՏՈՐԻՆԱ
Հայաստանի Աստվածաշնչային Ընկերությունը 2016 թվականից ի վեր Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում իրականացնում է «Աստվածաշնչի գիտելիքի վիկտորինա» կրթադաստիարակչական ծրագիրը։ Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս դպրոցների աշակերտներին և ուսուցիչներին միավորվելու Աստվածաշնչի սերտողության շուրջ և ձեռք բերելու ճշգրիտ գիտելիքներ Սուրբ Գրքի վերաբերյալ։ Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս դպրոցների աշակերտներին և ուսուցիչներին միավորվելու Աստվածաշնչի սերտողության շուրջ և ձեռք բերելու ճշգրիտ գիտելիքներ Սուրբ Գրքի վերաբերյալ։ Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել Աստվածաշնչի սերտողության լսարանը՝ ներգրավելով դպրոցներին և ուսումնական այլ հաստատություններին, զարգացնել աշակերտների և ուսանողների աստվածաշնչային գիտելիքները խաղ-մրցույթի մեթոդով։
Այս ծրագիրն ընթանում է երկու փուլով։ Յուրաքանչյուր փուլի մրցույթին նախապատրաստվում են հատուկ պատրաստված ուսումնական ձեռնարկով՝ «Սուրբ Գրքի Շտեմարան 1-ին փուլ» և «Սուրբ Գրքի Շտեմարան 2-րդ փուլ»։ Սույն ձեռնարկը բաղկացած է «Հին Կտակարան» և «Նոր Կտակարան» բաժիններից։ Ամեն բաժին ունի 100-115 հարցեր՝ պատասխանի երեք տարբերակներով, որոնցից երկուսը սխալ են, մեկը՝ ճիշտ։ Հարցերին կից դրված է աստվածաշնչային նյութը։ Մրցույթի մասնակիցը պետք է ընթերցի նյութը և գտնի հարցի ճիշտ պատասխանը։
Աստվածաշնչի գիտելիքի վիկտորինային (մրցույթ) կարող են մասնակցել ՀՀ հանրակրթական դպրոցներից թիմեր՝ Հայ Եկեղեցու Պատմություն առարկայի ուսուցչի ղեկավարությամբ (Ուսուցիչները չեն մասնակցում մրցույթին)։
Յուրաքանչյուր դպրոց կարող է ներկայացնել մեկ թիմ՝ չորս աշակերտներից կազմված։ Ամեն թիմ պետք է ընտրի իր ավագին, որն առաջին՝ խմբային, մրցույթից հետո, մյուս թիմերի ավագների հետ միասին, կմասնակցի Ավագների խաղ և Բանալի բառեր մրցույթներին։
Առաջին փուլի մասնակից թիմերին, ըստ հերթականության, տրվում է 10-ական հարց՝ պատասխանի 3 տարբերակով, որոնցից 2-ը սխալ են, 1-ը՝ ճիշտ (Հարցի ճիշտ պատասխանը կարելի է գտնել կից տեքստը կարդալով)։ Ապա թիմերի ավագներին տրվում է 5 լրացուցիչ հարց՝ առանց պատասխանի 3 տարբերակների, և 3 հարց՝ բանալի բառերով։ Բանալի բառերը շտեմարանի տեքստերից վերցրած 4 հուշող բառեր են, որոնք օգնում են պատասխանելու «Ինչի՞ մասին է խոսքը» կամ «Ու՞մ մասին է խոսքը» հարցին։
Յուրաքանչյուր հարցի պատասխանը գտնելու համար տրվում է մինչև 2 րոպե մտածելու ժամանակ:
Երկու փուլերին մասնակցած և երկու փուլերում էլ առավելագույն՝ 18 միավոր ստացած թիմերը համարվում են հաղթող և զբաղեցնում առաջին տեղը: 17,5-17 միավոր ստացած թիմերը զբաղեցնում են մրցույթի երկրորդ տեղը, իսկ 16,5-16 միավոր ստացած թիմերը՝ երրորդ տեղը:
Այս ծրագիրը կազմակերպվում է ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց (օնլայն) տարբերակով։
Տեսանյութեր ծրագրի մասին․
2016թ․ վիկտորինային մասնակցել են ԵԿՄ վարչության Պատանի երկրապահ ակումբների Երևանի վարչական շրջանների ակումբները։
2017թ․ վիկտորինային մասնակցել են ԵԿՄ վարչության Պատանի երկրապահ ակումբների Արմավիրի տարածաշրջանի ակումբները։

Main | Projects | BIBLE QUIZ AT SCHOOLS
From 2016, the Bible Society of Armenia runs the educational “Bible Quiz” project at public schools of Armenia. This project gives schoolchildren and teachers the opportunity to get together around the Bible study and gain accurate knowledge about the Holy Scriptures.
This program provides an opportunity for schoolchildren, and teachers to unite around Bible study and gain accurate Bible knowledge. The aim of the program is to expand the audience of Bible study by involving schools, other educational institutions, to develop pupils' and students' Bible knowledge through a game-competition method.
This program is in two stages. The competition for each stage is prepared by a specially prepared training manual: "Holy Book Treasury 1st stage" and "Holy Book Treasury 2nd stage". This manual consists of sections "Old Testament" և "New Testament". Each section has 100-115 questions with three answers, two of which are wrong and one is correct. The reading material from the Bible is attached to the questions. The contestant must read the material and find the correct answer to the question.
The Bible knowledge quiz (competition) can be attended by teams from RA public schools under the guidance of the Armenian Church History teacher (Teachers do not participate in the competition).
Each school can represent one team of four students. Each team must choose its captain, who, after the first group competition, together with the captains of the other teams, will participate in the Senior Games and Keywords competitions.
The teams participating in the first round are asked 10 questions each with 3 answers, of which 2 are wrong and 1 is correct (the correct answer to the question can be found by reading the attached text). Then the team captains are asked 5 additional questions without 3 answers, և 3 questions with keywords. The keywords are 4 prompts taken from the texts of the Treasury, which help to answer the question "What is it about?" Or "Who is it about?"
It takes up to 2 minutes to think about the answer to each question.
In both rounds, the teams with the maximum 18 points in both rounds are considered the winners and take the first place. The teams with 17.5-17 points take the second place in the competition, and the teams with 16.5-16 points take the third place.
In 2016, Yerevan administrative district clubs of “Patani Yerkrapah” Clubs (Yerkrapah Union of Veterans Administration) participated in the Quiz.
In 2017, Armavir region clubs of “Patani Yerkrapah” Clubs (Yerkrapah Union of Veterans Administration) participated in the Quiz.