Գլխավոր | Մեր Ծրագրերը | ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԷԿՈՒՄԵՆԻԿ ՃԱՄԲԱՐ
Որպես տարբեր եկեղեցիների հետ համագործակցող և միավորող կազմակերպություն՝ Հայաստանի Աստվածաշնչային Ընկերությունը 2016 թվականից ի վեր իրականացնում է «Ամառային էկումենիկ ճամբար» ծրագիրը։ Ճամբարը կազմակերպվում է ՀՀ-ում բնակվող տարբեր ազգությունների (հայեր, ասորիներ, հույներ) և եկեղեցիների (Հայ Առաքելական Եկեղեցի, Հայ Կաթողիկե Եկեղեցի, Հայ Ավետարանական Եկեղեցի, Ասորի Եկեղեցի) պատկանող պատանիների և երիտասարդների համար՝ հիմնված աստվածաշնչյան հետևյալ կարգախոսի վրա․ «Սիրի՛ր քո մերձավորին, ինչպես ինքդ քեզ» (Մատթ․ 22․39)։
Միջեկեղեցական համագործակցության մեր փորձառությունը ցույց տվեց, որ քրիստոնեական տարբեր դավանանքների պատկանող անձանց միավորումը մեկ գաղափարի շուրջ արդյունավետ ազդեցություն ունի ցանկացած ծրագրի իրագործման վրա: Ամառային էկումենիկ ճամբարի կազմակերպման առաջին հաջող և արդյունավետ փորձից (2016թ․) հետո առաջ եկավ ծրագիրը շարունակելու և ընդլայնելու միտք:
Ճամբարային մեկշաբաթյա ծրագիրը ներառում է Աստվածաշնչի ուսուցում, հանդիպում-զրույցներ Հայաստանի տարբեր եկեղեցիների հոգևորականների հետ, աղոթք, ուխտագնացություններ, ձեռքի աշխատանքներ, նոր հմտությունների ուսուցում, ակտիվ ժամանց և այլն:

Main | Projects | ECUMENICAL SUMMER CAMP
From 2016, the Bible Society of Armenia, as a unifying and collaborating organization with different churches, carries on the “Ecumenical Summer Camp” project. The camp is organized for teenagers and youth of different nationalities living in the Republic of Armenia (Armenians, Assyrians and Greeks) and representing different Churches in Armenia (Armenian Apostolic Church, Armenian Catholic Church, Armenian Evangelical Church, Assyrian Church), guided by the following motto: “Love your neighbour as yourself” (Matthew 22:39).
Our interchurch collaboration experience demonstrated that bringing together people of different Christian confessions around one concept is effective for any project. The first Ecumenical Summer Camp, successfully and effectively held in 2016, paved the way for carrying on and expanding the project.
The one week camp program includes Bible study, meetings with clergymen of different Churches in Armenia, common prayer, pilgrimage, production of handmade things, learning new skills, national dances and rites, sporting, entertainment and so on.