Գլխավոր | Բլոգ | Լրահոս | ՄԱԸ թարգմանական ծրագրերի ներկայացուցիչների այցը ՀԱԸ
2019 Մար 07, ՀինգշաբթիՍ.թ. մարտի 5-7-ը Հայաստանի Աստվածաշնչային Ընկերությունը (ՀԱԸ) հյուրընկալեց Միացյալ Աստվածաշնչային Ընկերությունների (ՄԱԸ) թարգմանական ծրագրերի համակարգող դր. Մարինա Լոմովային և թարգմանական ծրագրերի խորհրդական դր. Մարիյկե դե Լանգին: Այցելության նպատակն էր ավելի մոտիկից ծանոթանալ ՀԱԸ-ի թարգմանական ծրագրերին:
Մարտի 6-ին ՀԱԸ Գլխավոր Քարտուղար Եզնիկ արք. Պետրոսյանի և գրասենյակի աշխատակիցների ուղեկցությամբ նրանք այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և ընդունելության արժանացան Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից: Նորին Սրբությունը կարևորեց ՄԱԸ-ի՝ Աստվածաշունչը թարգմանելու և տարածելու առաքելությունը՝ ողջունելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետ երկարամյա գործակցությունը, ՀԱԸ-ի թարգմանական ու այլ ծրագրերը, որոնք Աստվածաշնչին ծանոթանալու և սուրբգրային գիտելիքներն ընդլայնելու հնարավորություն են ընձեռում: ՀԱԸ-ի Գլխավոր Քարտուղարը և ՄԱԸ-ի ներկայացուցիչներն անդրադարձան ընթացիկ թարգմանական ծրագրերին:
Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունը ստանալուց հետո ՄԱԸ-ի ներկայացուցիչները ծանոթացան Գանձատան արժեքներին, այնուհետև այցելեցին Գարեգին Ա աստվածաբանական-հայագիտական կենտրոն, որտեղ ներկա եղան 20 քահանաների վերապատրաստման դասընթացին, որի նպատակը հետագայում նրանց մասնակցությունն է ՀԱԸ ծրագրերի իրականացմանը մարզերում:
Մարտի 7-ին ՀԱԸ գրասենյակում տեղի ունեցավ հանդիպում «Ընդհանուր Նոր Կտակարան» թարգմանական ծրագրի (ՄԱԸ 71166) աշխատակիցների հետ: Ծրագրի նպատակն է պատրաստել Հայաստանի պատմական երեք Եկեղեցիների կողմից ընդունելի թարգմանություն: Մարինա Լոմովան և Մարիյկե դե Լանգը ծանոթացան թարգմանիչների, երեք Եկեղեցիների ներկայացուցիչներից բաղկացած հանձնախմբի աշխատանքային ընթացակարգին, մասնակցեցին Գործք Առաքելոց գրքի թարգմանությանն առնչվող քննարկումներին:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին ՀԱԸ-ի ընթացիկ թարգմանական ծրագրերի վերաբերյալ հարցեր, գալիք թարգմանական ծրագրերը, այդ թվում՝ «Ուսումնական Աստվածաշունչ. Հին Կտակարան», «Աստվածաշունչ երիտասարդների համար», «Ընտանեկան Աստվածաշունչ», «Աստվածաշնչի՝ արդի լեզվով թարգմանություն»:
Ավելի մոտիկից ծանոթանալով ՀԱԸ-ի կողմից իրականացվող մյուս ծրագրերին ևս՝ հյուրերը հիացմունք հայտնեցին դրանց ծավալի և բազմաբնույթ լինելու կապակցությամբ:
Եռօրյա այցի ընթացքում ՄԱԸ-ի ներկայացուցիչներն այցելեցին նաև Խոր Վիրապ, Մատենադարան և Կոմիտասի անվան պանթեոն:

2019 March 07, Thursday
On the 5-7th of March, the BS of Armenia welcomed Dr Marina Lomova, Translation Project Management Coordinator (UBS Global Mission Team) and Dr Marijke De Lang, Global Translation Advisor (UBS Global Mission Team). The visit aimed at getting closer acquaintance with the BS of Armenia translation projects.
On the 6th of March, accompanied by His Eminence Archbishop Yeznik Petrosyan, the General Secretary of the BS of Armenia, and by staff members, they visited the Mother See of Holy Etchmiadzin and were received by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. His Holiness highlighted the UBS mission to translate and distribute the Bible, welcomed the long-term collaboration between the UBS and the Armenian Apostolic Church, as well as the BS of Armenia translations and other projects that offer an opportunity for Armenians to get acquainted with the Bible and enrich their Scripture knowledge. The General Secretary of the BS of Armenia and the UBS representatives spoke about current translation projects.
After receiving blessing by His Holiness and expressing their gratitude, the guests visited the Treasury Museum of the Mother See of Holy Etchmiadzin. This was followed by a visit to Karekin I Centre of Theology and Armenology where a training was held with a group of 20 priests for the future work of the BS of Armenia projects in provinces.
On the 7th of March, a meeting was held with the working group of “Common New Testament” project (UBS 71166). The project aims at producing New Testament accepted by the three historical Churches of Armenia (Orthodox, Catholic, Protestant). The working procedure of translators and the Church Committee (consisting of three Churches representatives) was introduced to Dr Marina Lomova and  Dr Marijke De Lang, and they took part in the discussions related to the translation of Acts.
Bilateral meetings touched on the BS of Armenia current and future translation projects, including “Study Bible: Old Testament”, “Youth Bible”, “Family Bible”, “Contemporary Language Translation”.
The UBS representatives got to know more of other BS of Armenia projects as well and expressed their admiration about their scope and diversity
During the three day visit the UBS representatives visited also Khor Virap Monastery (the place where the history of adopting Christianity as official religion in Armenia (301) begins), Matenadaran (repository of about 23,000 ancient manuscripts) and Pantheon after Komitas.