Գլխավոր | Բլոգ | Լրահոս | ՀԵՊ ուսուցիչների վերապատրաստում Վեդի քաղաքում
2019 Մար 05, ԵրեքշաբթիՍ. թ. մարտի 5 –ին Վեդի քաղաքում մեկնարկեց «Աստվածաշնչի աշխարհը» խորագրով Հայ եկեղեցու պատմություն առարկան դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստության ծրագիրը, կազմակերպությամբ Հայաստանի Աստվածաշնչային ընկերության, համագործակցաբար Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդության և Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի: Սույն ծրագիրը այս ժամանակահատվածում նախատաեսված Արարատի մարզի ուսուցիչների համար:
Տարածաշրջանի թվով 18 ուսուցիչների առաջին հանդիպումը սկսեց քաղաքի մշակութային տան կոնֆերանների դահլիճում: Սույն հանդիպման ներկա էր նաև քաղաքապետ պարոն Վարուժան Բարսեղյանը, որ բարձր գնահատեց սույն միջոցառումը, նշելով որ սա անձնապես իր համար ցանկալի միջավայր է, միևնույն ժամանակ պատիվ, որ տարածաշրջանի համար օգտակար երևույթ է: Միջոցառմանը իր ներածական խոսքով հանդես եկավ ՀԱԸ ԳՔ Տ. Եզնիկ արք. Պետրոսյանը, որ ուսուցիչներին ներկայացրերց ծրագրի բնույթը: Ապա մասնավորաբար խոսեց Հայոց Աստվածաշնչի թարգմանության և հրատարակության վերաբերող խնդիրներին, ինչպես նաև մեր երկու բնագրերի առանձնահատկությունների մասին, բայց մասնավորաբար, հակառակ բնագրերի բազմաթիվ տարբերություններին՝ իմաստային միասնակության մասին: Իր խոսքից հետո, Սրբազանը քաղաքապետին նվիրեց Նարեկ Աղօթամատյան, ույն շրագրին նրա ցուցաբերած աջակցության առ ի գնահատում:
Կարճ ընդմիջումից հետո ՀԱԸ «Աստվածաշունչ մանուկներին» ծրագրի պատասխանատու Տիկին Մարիաննա Ապրեսյանը ուսուցիչներին հանգամանորեն ներկայացրեց մարզում տեղի ունենալիք Աստվածաշնչային գիտելիքների միջ-դպրոցական, ապա միջ-մարզային մրցույթի ձևաչափն ու այլ մանրամասներ:
Միջոցառման ավարտին ուսւոցիչներին տրվեցին հինգ հատոր աստվածաշնչային գրականություն և մրցույթի համար պատրաստված Աստվածաշնչային գիտելիքների առաջին փուլի համար շտեմարանները:
Սույն ծրագիրը, որ բաղկացած է ութ դասախոսություններից, զուգահեռաբար անցկացվելու է նաև Արարատ քաղաքում, տարածաշրջանի դպրոցների ուսուցիչների համար:

Main | Blog | News | Training Teachers of Armenian Church History in Vedi City
On the 5th of May “The World of the Bible” project was launched in Vedi city, aimed at training teachers of “Armenian Church History” subject. The project is run by the Bible Society of Armenia in cooperation with the Primacy of Araratian Pontifical Diocese and the Christian Education Centre of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The project in this period is intended for teachers of Ararat Province.
The first meeting of 18 teachers of the region was held in the conference hall of the cultural centre of the city. Varouzhan Barsegyan, the mayor of Vedi, was present in the meeting. Highly appreciating the event, he noted it was a desired environment for him, as well as an honour. He referred to the meeting as a useful event for the region. In his opening speech His Eminence Archbishop Yeznik Petrosyan, the General Secretary of the BS of Armenia, introduced the project to the teachers. He spoke about issues related to the translation and publication of the Armenian Bible, as well as about peculiarities of our two texts, yet in particular, about semantic unity in spite of many differences of the texts. Following his speech, Archbishop Petrosyan gave the mayor Narek Prayerbook as a gift, in appreciation of his support to the project.
After a short break Mrs. Marianna Apresyan, in charge of “Children’s Ministry” project, provided a detailed introduction of the Bible Quiz to be held in the province between the schools of the province, followed by competition with schools of other provinces. She introduced the format of the competition and other details.
At the end of the meeting teachers received five volumes of Bible literature and treasuries prepared for the first stage of the Bible Quiz.
The project comprising eight lectures will be implemented in parallel in Ararat city for the public school teachers of that region.