2018 Նոյ 29, Հինգշաբթի
2018թ նոյեմբերի 13-ից մեկնարկեց ՀԱԸ և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական Դաստիարակության կենտրոնի համատեղ «Աստվածաշունչը ուսուցիչիներին» վերապատրաստման ծրագիրը: Ծրագրում ընդգրկված են Երևան քաղաքի 37 դպրոցների 38 ուսուցիչներ և երկու ոչ ուսուցիչ պատմաբաններ:
Ծրագիրն իրենից ներկայացնում է 8 սեմինար հանդիպումներ ոլորտն ընդգրկող մասնագետների և հոգևոր դասի ներկայացուցիչների հետ:
Առաջին հանդիպում- սեմինարը վարեց ՀԱԸ Գլխավոր քարտուղար Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը՝ «Ի՞նչ է Աստվածաշունչը» թեմայով, որից առաջ բոլոր մասնակիցներին ՀԱԸ-ի կողմից բաժանվեցին աստվածաշնչեր թեմաներով գրականություն: Այնուհետև, սեմինարը վարեց ԵՊՀ Աստվածաբանության ֆակուլտետի, Կրոնի պատմության և տեսության ամբիոնի դասախոս, կրոնագետ Վարդան Խաչատրյանը «Հին կրոնները» թեմայով դասախոսությամբ:
Դասընթացների երկրորդ հանդիպումն ացկացրեց ՀԱԸ ծրագրերի տնօրեն Արշավիր Գաբուճյանը «Աստվածաշնչական երկրները» թեմայով:
Երրորդ հանդիպման բանախոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն, Տեր Շահե ծայր. Վարդապետ Անանայանն էր` «Ընտանիքն ու ընտանեկան կենցաղն Աստվածաշնչում» թեմայով:
Չորորդ հանդիպում-սեմինարը «Հին Կտակարանի ժողովուրդները» թեմայով վարեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական Դաստիարակության կենտրոնի փոխտնօրեն՝ Վարանդ Քորթմոսյանը:

In November 13, 2018 The Bible Society of Armenia together with the Christian Education Center of the Mother See of Holy Etchmiadzin has launched a series of seminars at the BS Bookshop for the teachers, who teach ''The History of the Armenian Church'' . The participants were from 38 public schools of Yerevan, and two historians, divided to two groups. On the agenda there were 8 seminars on ''Leraning the Bible; The Background of the Bible''. The first seminar conducted by HE Abp Yeznik Petrosian, the GS of the BS Armenia, ''What is the Bible'', continued by Mr Vardan Khachatrian, from the faculty of Theology on ''The Ancient Relegions''. On the first day, 7 different biblical books distributed to the both groups. Here are the lecturers and the topics
Rev. Fr Shahe Ananian, the Head of Eccumenical Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin, ''The family life in the Bible''.
Varand Kortmossian, the Deputy Director of Christian Education Center, ''The people in the Bible''. Arshavir Kapoudjian, ''The Bible Land''. The seminars will be continued till December 6, 2018.